Serwer DNS


  Co to jest DNS?

Serwer DNS (ang. Domain Name System) to system serwerów oraz protokół komunikacyjny, który pozwala na rozpoznawanie i tłumaczenie nazw w sieciach opartych na TCP/IP (również w Internecie). Dzięki DNS użytkownicy mogą posługiwać się nazwami domen, które łatwo zapamiętać - zamiast adresami IP konkretnych serwerów, np.: 213.180.130.201 to IP portalu Onet.pl i gdyby nie serwer DNS musielibyśmy zapamiętać ten szereg cyfr.
W sieci opartej o Windows Server 2003, DNS może służyć do rozpoznawania nazw w sieci lokalnej. Może być także zintegrowany z Active Directory, a wtedy, w miarę dodawania nowych obiektów do katalogu, pojawiają się odpowiednie wpisy w serwerze DNS. Warto tu pamiętać, że w małych sieciach LAN serwer DNS nie jest niezbędny. Może wystarczyć mechanizm rozpoznawania nazw oparty na mechanizmie NetBios i usłudze WINS.

  Instalacja serwera DNS

Uruchamiamy aplet Zarządzaj tym serwerem (Menu Start --> Programy --> Narzędzia Administracyjne) wybrać Dodaj lub usuń rolę. W oknie Zarządzaj tym serwerem pod pozycją Zarządzanie rolami serwera wybieramy opcję Dodaj lub usuń rolę.



Pojawi się okno informacyjne:

klikamy Dalej.

Następnie pojawia się okno wyboru roli serwera jaką chcemy dodać lub usunąć. Wybieramy opcję Serwer DNS i klikamy na Dalej.



Po chwili powinien uruchomić się Kreator konfiguracji serwerów DNS. Wybieramy Dalej.



Pojawia się okno wyboru opcji konfiguracji:



Wybieramy opcję drugą i klikamy przycisk Dalej.

Następnie zaznaczamy opcję Tak, utwórz teraz strefę wyszukiwania do przodu  i klikamy przycisk Dalej.



Dalej musimy wybrać jeden spośród trzech typów stref:



Wybieramy pierwszy typ strefy i zaznaczamy opcję Przechowuj strefę w usłudze Active Directory
 

Następną rzeczą jest określenie zakresu replikacji danych DNS w sieci. Zaznaczamy trzecią z nich i przechodzimy Dalej.



W kolejnym kroku musimy określić nazwę nowej strefy, nazwa ta określa część obszaru nazw DNS, dla którego ten serwer jest autorytatywny. Może to być nazwa domeny organizacji (np. apnetwork.prv.pl) lub część nazwy domeny (np. nowastrefa.apnetwork.prv.pl). Nazwa strefy nie jest nazwą serwera.



Aktualizacje dynamiczne, pozwalają komputerom klienckim usługi DNS na rejestrowanie i dynamiczne aktualizowanie ich zasobów przy użyciu serwera DNS za każdym razem, gdy nastąpią jakieś zmiany.



Zaznaczamy pierwszą z możliwych opcji i przechodzimy Dalej.

Następnie przechodzimy do konfiguracji wyszukiwania wstecznego. Wybieramy pierwszą opcję i klikamy Dalej.



Podobnie, jak w przypadku strefy wyszukiwania do przodu, wybieramy opcję Strefa podstawowa oraz zaznaczamy opcję przechowywania sterfy w Active Directory.



Dalej, ustalamy zakres replikacji:



W celu identyfikacji strefy wyszukiwania wstecznego, wpisujemy identyfikator sieci, czyli wspólną dla wszystkich komputerów w sieci część adresu IP.



Wybieramy ustawienia aktualizacji dynamicznych i klikamy dalej.



Serwer DNS korzysta z Usługi przesyłania dalej wtedy, gdy nie może odpowiedzieć na dane kwerendy.
W tym celu przesyła je do innych serwerów DNS.
W tym kroku musimy zdecydować czy nasz serwer ma przesyłać kwerendy dalej czy nie. Jeśli zdecydujemy się na opcję Tak to musimy wpisać adresy odpowiednich serwerów i klikamy przycisk Dalej, kończąc instalację.




 

Home | LAN | Active Directory | DNS | DHCP
RIS | WINS | FTP | WWW | Mail