Przygotowanie infrastruktury


  Rozplanowanie sieci

Tworzenie sieci warto zacząć od jej rozplanowania. Należy się zastanowić gdzie umieścimy serwer a gdzie stanowiska robocze. Następnie powinniśmy zamontować korytka, którymi poprowadzimy okablowanie. Jest to najbardziej estetyczna i funkcjonalna metoda prowadzenia kabli. Korzyści płynące z zastosowania takiej metody prowadzenia okablowania są dwie. Po pierwsze przewody nie plączą się pod nogami i leżą w stanie spoczynku, co jest wygodne dla nas jak i chroni kable przed niepotrzebnymi urazami mechanicznymi. Po drugie w razie jakiejkolwiek awarii w ciągu kilku sekund możemy dostać się do przewodów i je wymienić.

  Przygotowanie kabli sieciowych

Mając już rozplanowaną sieć i zamocowane korytka przystępujemy do ułożenia w nich okablowania. Najlepiej kupićskrętkę UTP (ang. Unshielded Twisted Pair), wykonaną z drutu, gdyż jest tańsza niż wykonana z linki. Skrętkę z linki należy rozpatrywać, gdy nie planujemy układać jej w listwach, ponieważ jej jedyną zaletą nad skrętku z drutu jest elastyczność i odporność na złamania. Docinając poszczególne odcinki skrętki należy zostawić co najmniej 20 cm naddatku.
Mamy teraz dwie możliwości, jedną mniej elegancką ale za to tańszą a drugą droższą ale bardziej funkcjonalną:

  • Wtyczki zaciskamy na przewodach prowadzonych w korytkach i wypuszczamy je na zewnątrz przy stanowiskach i przy serwerze, stosując jedynie switch
  • Stosujemy gniazda na korytkach oraz panel krosujący. Kable prowadzone w korytkach zapina się bezpośrednio do gniazd i do krosownicy. Następnie należy zacisnąć kilka krótkich kabli w zależności od ilości stanowisk. Na każde stanowisko przypada kabel łączący stanowisko z listwą oraz podłączenie switcha do krosownicy.


Switch 8-portowy ze złączem rozszerzenia


Switch 24-portowy

W pierwszym przypadku, oprócz przewodów które już schowaliśmy w listwach, musimy wyposarzyć się jedynie w switch oraz przewód do połączenia z nim serwera.

W drugim musimy dodatkowo zakupić panel krosujący (krosownicę) oraz szafkę w której będzie można go zamocować oraz umieścić w niej switch. Niestety takie praktyczne rozwiązanie niesie za sobą dodatkowe koszty. Należy się jednak zastanowić, czy nie warto zainwestować więcej aby sieć była bardziej niezawodna i łatwa w obsłudze.


Panel krosujący: widok z przodu                                 Panel krosujący: widok z tyłu



Panel krosujący




Przykładowe szafy krosowe

  Zaciskamy skrętkę

Jeżeli zdecydowaliśmy się na wersję z panelem krosującym, nie musimy sami zarabiać kabli sieciowych. W sklepach można kupić gotowe, kable sieciowe w różnych długościach. Nam powinny wystarczyć kable o długości 1m. Jeżeli wybraliśmy opcję budżetową, lub po prostu chcemy kable zarobić sami, musimy zaopatrzyć się w zaciskarkę do wtyków RJ-45 oraz zapas złącz. Kupując złącza należy kupić ich więcej niż przewidujemy użyć w naszej sieci.


Zaciskarka do złącz RJ-45


Złącze RJ-45

Aby sieć działała poprawnie należy bardzo uważnie zaciskać wtyki na skrętce. Usuwamy zewnętrzną izolację na długości ok. 2cm, po czym rozplatamy przewody i układamy w takiej kolejności, jak na rysunku poniżej. Rysunek przedstawia wtyczkę zorientowaną stykami do góry.

  1. Biało-zielony,
  2. Zielony,
  3. Biało-pomarańczowy,
  4. Niebieski,
  5. Biało-niebieski,
  6. Pomarańczowy,
  7. Biało-brązowy,
  8. Brązowy,

Standard T-568A

Następnie należy równo przyciąć wszystkie przewody tak, aby wystawały z zewnętrznej izolacji na długość ok. 1cm. Na tak przygotowany kabel nasuwamy wtyczkę, zwracając uwagę aby każdy przewód trafił na swoje miejsce. Zewnętrzna izolacja również powinna wsunąć się do wnętrzna wtyczki możliwie głęboko. Teraz pozostało już tylko wsunąć wtyczkę do zaciskarki, mocno ją zacisnąć i gotowe.


  Sieć bez koncentratora

Jeżeli chcemy połączyć ze sobą tylko dwa komputery nie musimy do tego celu kupować switcha, czy huba. Wystarczy wykonać kabel skrosowany a następnie wpiąć jeden jego koniec do karty sieciowej jednego komputera, a drugi do drugiego.
Czym się ten kabel różni od zwyczajnie zaciśniętego kabla? Jedną końcówkę zaciskamy według standardu T-568A, natomiast drugą według standardu T-568B.

  1. Biało-pomarańczowy,
  2. Pomarańczowy,
  3. Biało-zielony,
  4. Niebieski,
  5. Biało-niebieski,
  6. Zielony,
  7. Biało-brązowy,
  8. Brązowy,

Standard T-568B

 

 

 
Home | LAN | Active Directory | DNS | DHCP
RIS | WINS | FTP | WWW | Mail