Serwer FTP


  Podstawowe informacje o usłudze FTP

FTP (ang. File Transfer Protocol) jest protokołem typu klient-serwer, który umożliwia przesyłanie plików z i na serwer poprzez sieć TCP/IP.
Do komunikacji protokół ten wykorzystuje dwa połączenia TCP. Jednym z nich przesyłane są polecenia do serwera, drugie zaś służy do transmisji danych. FTP działa w dwóch trybach: aktywnym i pasywnym, w zależności od tego, w jakim jest trybie, używa innych portów do komunikacji.
Jeżeli FTP pracuje w trybie aktywnym, korzysta z portu 21 dla poleceń (połączenie to jest nawiązywane przez klienta), oraz portu 20 do transmisji danych (połączenie nawiązywane przez serwer).
Jeżeli FTP pracuje w trybie pasywnym wykorzystuje port 21 do poleceń i port o numerze > 1024 do transmisji danych i obydwa połączenia zestawiane są przez klienta.

  Instalacja serwera FTP

Otwieramy Panel sterowania (Menu Start --> Ustawienia --> Panel sterowania) I uruchamiamy aplet Dodaj lub usuń programy.

Otwieramy sekcję Dodaj/Usuń składniki Windows



Pojawia się okno kreatora systemu, w którym odnajdujemy pozycję Serwer aplikacji i klikamy na przycisk Szczegóły, poniżej listy.
 



W następnym oknie zaznaczamy Internetowe usługi informacyjne (IIS) i ponownie klikamy na przycisk Szczegóły.



Otwiera się lista wyboru usług. Wybieramy opcję Usługa FTP (File Transfer Protocol) i klikamy OK.
Wybierając tą opcję automatycznie zostaną zaznaczone wszystkie wymagane dla niej komponenty.



Kliakmy OK do momentu aż wrócimy do okna Kreator składników systemu Windows i klikamy Dalej, po czym finalizujemy instalację usługi.



Otwieramy Narzędzia Administracyjne i wybieramy konsolę Menedżer internetowych usług informacyjnych (IIS).



Klikamy prawym przyciskiem na nazwę serwera i z menu podręcznego wybieramy Właściwości. Pojawia się okno:



W zakładce Witryna FTP opisujemy nasz FTP, możemy wybrać adres oraz port. Można też wprowadzić ograniczenie równoczesnych połączeń. Wszystkie opcje ustawiamy według uznania, jednak zmianę portu komunikacyjnego zaleca się tylko zaawansowanym administratorom.

W zakładce Katalog macierzysty podajemy ścieżkę do katalogu, w którym chcemy zlokalizować zasoby FTP, w tym wypadku wybieramy lokalizację domyślną.



Następna zakładka pozwala na konfigurację anonimowego dostępu do serwera. Uruchamianie tej Opcji nie jest konieczne.



Zakładka Wiadomości pozwala na wpisanie komunikatów wysyłanych przez serwer do klienta:



Zapisujemy dane i klikamy na serwer FTP prawym klawiszem myszy. Pojawi się menu kontekstowe:



z którego wybieramy nowy katalog wirtualny.

Pojawia się Kreator katalogów wirtualnych:



Wpisujemy dowolną nazwę dla nowego katalogu, klikamy Dalej a następnie wprowadzamy ścieżkę dostępu do zawartości naszej witryny FTP



i wybieramy uprawnienia



Należy pamiętać o utworzeniu odpowiednich katalogów w katalogu przechowującym nasz serwer FTP. W tym przypadku należy utworzyć foldery Biuro i Administracja w C:\inetpub\ftproot\.



 

Home | LAN | Active Directory | DNS | DHCP
RIS | WINS | FTP | WWW | Mail